متخصص زنان | آزمایشات غربالگری سلامت جنین و آمینوسنتز

متخصص زنان و زایمان - آزمایشات غربالگری سلامت جنین جهت غربالگری اختلالات كروموزومي(مثل سندرم داون)، وریسک مسمومیت حاملگی مورد استفاده قرار می گیرد.
بر اساس توصیة نهادهای معتبری همچون ACOG به تمامی زنان باردار صرف‌نظر از مؤلفة سن باید انجام تست‌های غربالگری سندرم داون و نقایص لولة عصبي پيشنهاد ميشود.
این آزمایشات در دو مرحله انجام می شود:
1- تست های غربالگری سه ماهه اول :بنام دبل ماركر،كه به طور همزمان دو شاخص خونی (مارکر های PAPP-A و Free BhCG) و یک شاخص سونوگرافی (مارکر NT) که از ابتدای هفته یازدهم تا انتهای هفته 13 (هفته 0+11 الی 6+13)اندازه گیری می شود. این تست ها در این مرحله قدرت تشخیص معادل 85 % دارد ، یعنی از هر 100 مورد سندرم داون قابلیت تشخیص 85 مورد را دارد.
2- تست های غربالگری سه ماهه دوم : به طور اختصار به آن کواد مارکر گفته می شود. در این مرحله فقط چهار شاخص خونی بین هفته 14 الي 18اندازه گیری شده و قدرت تشخیص معادل 80 % دارد ، یعنی از هر 100 مورد سندرم داون قابلیت تشخیص 80 مورد را دارد. متخصص زنان
3- تست های متوالی (Sequential) : بیمار هم مرحله اول را انجام داده ولی ریسک گزارش نمی شود و سپس در هفته 15 حاملگی تست های سه ماهه دوم را انجام داده و با استفاده از 7 مارکر فوق ریسک محاسبه و گزارش می شود. قدرت تشخیص این تست معادل 95% دارد ، یعنی از هر 100 مورد سندرم داون قابلیت تشخیص 95 مورد را دارد. که کاملترین پروتکل غربالگری سندرم داون در دنیا می باشد.
لازم به ذكر است كه نوعي غربالگري بنام cell free DNAوجود دارد كه در موار سن بيمار موقع زايمان بالاي ٣٥سال باشد به جاي غربالگريهاي فوق پيشنهاد ميشود .در صورت مثبت بودن ان قدم بعدي همان امنيوسنتز ميباشد.
آمنیوسنتز یکي از تکنیکهاي تشخیص قبل از تولدمی‌باشد که در طی آن مقدار کمی از مایع آمنیونگرفته‌می‌شود و مورد بررسی ژنتیکی قرارمی‌گیرد. این شیوه معمولاً در سه‌ماههٔ دوم انجام می‌گیرد
در صورت مثبت بودن جواب امنيوسنتز ميتوان بيمار را به مراجع قانوني جهت سقط درماني معرفي كرد بنابراين صرف مثبت بودن غربالگري دليلي براي سقط جنين نميباشد و بايد ساير اقدامات تشخيصي انجام شود .

رکسان وب
طراحی و بهینه سازی سایت توسط شرکت رایان