متخصص زنان و زایمان | مراقبت های دوران شیردهی

10 توصیه خانم دکتر ناصری متخصص زنان و زایمان در دوران شیردهی
1) هیچ وقت نوک پستان را به زور از دهان نوزاد بیرون نکشید بلکه با تحریک گونه های نوزاد و فشار آرام روی فک پایین، او را از ادامه مکیدن منصرف و به آرامی پستان را از دهانش خارج کنید.
۲) اگر موقع شیردادن احساس درد شدید در نوک پستان دارید، لازم است نوزاد را جدا کنید و تغییر حالت دهید.
۳) در ابتدای شیردهی از پستانی شیر دهید که کمتر ناراحت است و سپس از پستان مشکل دار.
۴) مقداری شیر یا کرم های مخصوص نوک پستان که حاوی لانولین و آب است به محل بمالید. شیر شما موجب ترمیم ترک و زخم ها می شود و باکتری های موجود نوک پستان را از بین می برد. پس از شیر دادن یک قطره از شیر خود را روی نوک پستان بمالید و اجازه دهید خشک شود.
۵) نوک پستان ها را روزانه با آب گرم بشویید و از مصرف صابون جدا اجتناب کنید. اگر زخم نوک پستان خیلی عمیق است می توانید از کرم های محافظت کننده استفاده کرده و به طور موقت از آن پستان شیر ندهید ولیکن مطمئن باشید که پستان را به خوبی تخلیه می کنید. در عرض چند روز، زخم و ناراحتی نوک پستان ها از بین خواهد رفت و اگر از بین نرفت، باید حتما به وسیله متخصص زنان، ویزیت شوید.
۶) اگر مقدار شیر بیش از نیاز مصرفی نوزاد بود، می توانید از پمپ های مخصوص (شیردوش) نیز کمک بگیرید.
۷) از کمپرس سرد در فواصل شیردهی استفاده کنید و اگر نوک مجرای شیری مسدود است با استراحت، کمپرس گرم، حمام گرم، ماساژ مجرای مسدود و شیردهی از همان پستان کمک کنید که مجرا دوباره باز شود. کمپرس سرد پس از شیردهی کمک کننده است.
۸) با هر وعده شیردهی وضعیت کودک را تغییر دهید (خوابیده به پهلو، در آغوش گرفتن یا قرار دادن بالش زیر پستان) دفعات شیردهی را زیاد و مدت آن را کوتاه کنید.
۹) در صورتی که در ناحیه زخم روی پستان درد زیادی دارید ۳۰ دقیقه پیش از شیر دادن از یک مسکن استفاده کنید.
۱۰) اگر دچار خون ریزی از زخم نوک پستان شده اید، به پزشک خود اطلاع دهید تا لوسیون های مناسب را به شما معرفی کند. با این کار رطوبت کافی به نوک پستان رسیده و از خشکی آن جلوگیری می شود.
رکسان وب
طراحی و بهینه سازی سایت توسط شرکت رایان