متخصصص زنان | غربالگری سرطان

منظور از پیشگیری اولیه و غربالگری در سرطان های زنان چیست؟
اگر چه متخصص زنان و زایمان فعالیت خود را بر روی درمان وضعیت های ژنیکولوژیک غیر طبیعی متمرکز میکنند اما اغلب به عنوان نقطه شروع زنان برای ورود به سیستم مراقبت بهداشتی عمل میکنند و به عنوان پزشک مراقبت های اولیه و منبع تداوم مراقبت برای زنان ، ایفای نقش میکنند.
در مراقبت اولیه، تاکید بر حفظ سلامت، خدمات پیشگیرانه، تشخیص زود هنگام بیماری و دستیابی به مراقبت و تداوم آنها می باشد. و ارزش این کار با توجه به کاهش مرگ و میر ناشی از گروهی از سرطان های زنان بسیار مشهود است.
بررسی های روتین مراقبت بهداشتی در زنان سالم، بر اساس گروه های سنی و عوامل خطر استوار است و در مورد این زمینه مشاوره و آموزش بیمار انجام می شود.انجمن های زیادی در دنیا روی این مسائل بررسی دارند مانند کالج متخصصان زنان و زایمان آمریکا ACOG یا آکادمی پزشکان خانواده و همچنین انجمن پزشکی آمریکا و ... اما آنچه آشکارا در حیطه کاری متخصص زنان و زایمان می باشد.شامل:قسمت سیتولوژی سرویکس / معاینه لگن / معاینه پستان / مشاوره و تنظیم خانواده و آموزش رفتار های پرخطر جنسی و پیشگیری از بروز std ها(بیماری های منتقله از طریق سکس) و غربالگری ها می باشد.
غربالگری چیست؟!
غربالگری یعنی استفاده از معاینه و آزمایش های ساده بین همه ی افراد جامعه برای شناختن افرادی که بیماری دارند ولی هنوز علامتی پیدا نکرده اند. مثل انجام ماموگرافی و معاینه جهت تشخیص زود رس سرطان پستان یا بررسی سیتولوژوی پاپ اسمیر جهت تشخیص سرطان های دهانه رحم
البته این غربالگری ها در صورتی قابل پیشنهاد هستند که
اولا: آزمایش به حد کافی حساس و اختصاصی باشد.
ثانیا: امکانات و نیروی انسانی لازم برای پوشش درون همه ی افراد در اختیار باشد.
ثالثا: برای افراد جامعه راحت و قابل پذیرش باشد.
رابعا: تشخیص زودرس بر سیر درمان و سرنوشت بیمار تاثیر واضحی داشته باشدو با توجه به شیوع بیماری و مرگ و میر ناشی از آن در جامعه ی مورد نظر، و سایر عوامل موثر، اثربخشی غربالگری در مقایسه با هزینه و نیروی استفاده شده معقول باشد.
و اما یکسری از توصیه های انجمن های بین المللی درمورد غربالگری سرطان ها
اولا در هر معاینه باید قد، وزن، BMI،فشار خون و بررسی تیروئید بیمار مورد بررسی قرار بگیرد.
اما تست های دوره ای شامل:
1.سیتولوژی سرویکس که از سن 21 سالگی یا 3 سال پس از اولین تجربه جنسی آغاز می شود.در قدیم از روش های مرسوم تهیه روی لام و فیکس کردن آن و سپس بررسی با میکروسکوپ انجام می شد.پس از بررسی های انجام شده به این نتیجه رسیدند که حساسیت تست سیتولوژی مرسوم در تشخیص ضایعات پیش ساز سرطان های دهانه رحم 51% و میزان نتایج منفی کاذب آن 49% بوده است و حدود 30% موارد جدید سرطان در هر سال، در زنانی به وجود می آید که تحت پاپ اسمیر روتین قرار میگرفتند!!!!!!!!!!!! چرا که خطای نمونه برداری، فیکس کردن و تفسیر یا پیگیری وجود دارد. در حال حاضر با استفاده از محیط مایع بروی جمع آوری نمونه سیتولوژیک به طور چشم گیری از خطا های نمونه برداری آماده سازی جلوگیری می شود.به علاوه با استفاده از محيط مايع و سيتو براش نمونه هاي بيشتر و بهتری نسبت به نمونه هایی که با وسیله ی چوبی قبلی استفاده می شد.بدست می آید درضمن مسئله خشک شدن در مجاورت هوا منتفی می شود و همه ی اینها باعث می شود نمونه بهتری جهت بررسی بدست بیاید.
فواصل غربالگری:درمورد پاپ اسمیر های قدیمی سالی یک بار
در مورد پاپ اسمیر بر پایه مایع هر3 سال یک بار به شرطی که همراه با بررسی HPV های پرخطر باشد.
شروع غربالگری ها همانطور که گفته شد از 21 سالگی و یا 3 سال پس از فعالیت جنسی واژینال و قطع غربالگری محدوده سنی مشخصی ندارد.
در ضمن باید:  1.در هنگام عادت ماهانه نباشد.                2.از 24 ساعت قبل از انجام تست نزدیکی نداشته باشید.                 3.حداقل 48 ساعت قبل داروی واژینال مصرف نشده باشد.
2. بررسی پستان ها با معاینه ی شخصی از سن 20 سالگی و هر 3 سال توسط پزشک مگر زمینه ی خاصی برای سرطان پستان در خانواده وجود داشته باشد . و از سن 40 سالگی سالیانه ماموگرافی و معاینه توسط متخصص زنان انجام شود.
البته در کسانی که خودشون سابقه سرطان پستان دارند یا یکی از بستگان درجه اول آنها یعنی ( مادر،خواهر یا دختر ) یا چند تن از سایر بستگان آنها دارای سابقه سرطان پستان هستند باید از سنین پایین تری غربالگری و ماموگرافی
آغاز گردد.
3. غربالگری سرطان های کولون و روده بزرگ با آغاز از سن 50 سالگی توسط کولونوسکوپی هر 10 سال یک بار
4. بررسی تست گلوکز ناشتا بعد از 45 سالگی و هر 3 سال یک بار
5. بررسی پروفایل چربی بعد از سن 45 سالگی و هر 5 سال یک بار
6. بررسی عملکرد تیروئید از سن 50 سالگی و هر 5 سال یک بار
7. بررسی تراکم استخوان: در زنان یائسه کمتر از 65 سال و افراد گروه پر خطر
8. انجام واکسیناسیون مرتب

رکسان وب
طراحی و بهینه سازی سایت توسط شرکت رایان